تبلیغات
آنامیس نیوز - مطالب بهمن 1394

مجله خبری شهرستان میناب

ارسال تعرفه های انتخابات و صندوق های رای

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:جمعه 30 بهمن 1394-10:26 ق.ظ

ارسال تعرفه های انتخابات و صندوق های رای به تمامی مناطق هرمزگان بندرعباس - دبیر ستاد انتخابات استان هرمزگان گفت: تمامی نیازها و ملزومات انتخابات از جمله تعرفه ها و صندوق های رای پس از احصا، تهیه و به تمامی مناطق استان هرمزگان ارسال شده است. به گزارش خبرنگار مهر، خلیل منتقمی فر ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به در نظر گرفتن تمامی تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان هرمزگان، عنوان مرد: تمامی نیازها و ملزومات انتخابات از جمله تعرفه ها و صندوق های رای پس از احصا، تهیه و به تمامی مناطق استان هرمزگان ارسال شده است. وی ادامه داد: استان هرمزگان آمادگی کامل جهت برگزاری انتخاباتی پرشور، رقابتی و قانونمند را در هفتم اسفند ماه دارد. دبیر ستاد انتخابات استان هرمزگان افزود: همان گونه که مقام معظم رهبری فرموده اند رای مردم حق الناس است و ما نیز تلاش می کنیم از آرای مردم به درستی صیانت شود. منتقمی فر با اشاره به تعداد نامزدهای انتخابات در هرمزگان، اظهار داشت: برای انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری دو کاندیدا در هرمزگان رقابت می کنند که یک نفر از آنها انتخاب خواهد شد. وی تصریح کرد: در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز ۴۰ کاندیدا شامل ۲۱ کاندیدا در حوزه انتخابیه بندرعباس، ۱۱ کاندیدا در حوزه انتخابیه بندرلنگه و ۸ کاندیدا در حوزه انتخابیه میناب رقابت خواهند کرد که سه نفر از حوزه انتخابیه بندرعباس، یک نفر از حوزه انتخابیه بندرلنگه و یک نفر از حوزه انتخابیه میناب انتخاب خواهند شد. مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: زمان قانونی تبلیغات نامزدهای انتخابات تا ۲۴ ساعت پیش از آغاز رای گیری ادامه خواهد داشت.

مجله خبری آنامیس نیوز

@anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بازدید دبیر کمیته کاهش جمعیت کیفری هرمزگان از زندان میناب

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:جمعه 30 بهمن 1394-10:23 ق.ظ

بازدید دبیر کمیته کاهش جمعیت کیفری هرمزگان از زندان میناب دبیر کمیته کاهش جمعیت کیفری استان هرمزگان از زندان میناب شهر بازدید کرد. به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی زندان‌های هرمزگان، دبیر کمیته کاهش جمعیت کیفری استان هرمزگان و دادستان میناب از زندان این شهر بازدید کردند. علیزاده افشار دبیر کمیته کاهش جمعیت کیفری استان هرمزگان هدف از این بازدید را ارائه راهکار های قانونی مبنی بر کاهش جمعیت کیفری و تعامل بیشتر با زندان عنوان کرد. محمد فیروززاده رییس زندان میناب نیز گفت: با توجه به تعامل خوبی که بین زندان میناب و دستگاه قضایی شهرستان وجود دارد اقدامات خوبی در راستای کاهش جمعیت کیفری انجام شده است.

مجله خبری آنامیس نیوز

@anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

طرح تحول سلامت بهداشت محیط

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:پنجشنبه 29 بهمن 1394-01:14 ب.ظ

اجرای طرح تحول سلامت بهداشت محیط در میناب رییس اداره شبکه بهداشت و درمان شهرستان میناب از اجرای طرح تحول سلامت بهداشت محیط ویژه ایام نوروزدر این شهرستان خبرداد. دکتر حمید رضا بهزادی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی میناب جنوب ،با اشاره به جذب جمعیت زیاد میهمانان نوروزی و گردشگران در ایام نوروز در این شهرستان گفت: این طرح در قالب ۸ تیم بصورت اکیپ دو نفره از اماکن حساس و میهمانپذیر بازدید صورت می گیرد. وی زمان آغاز این طرح را اوایل اسفند ماه خبرداد و گفت: با توجه به میهمانپذیر بودن شهرستان میناب برای بوجود آوردن محیطی سالم و امن برای میهمانان نوروزی این طرح تا پانزدهم فروردین ادامه خواهد داشت. بهزادی اظهار داشت: طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت محیط با تشدید نظارت بر صنوف حساس از اقدامات ارزشمندی است که در ادامه طرح تحول نظام سلامت شاهد آن خواهیم بود. شیرینی‌فروشی‌ها،. این مسئول افزود: رستوران ،اغذیه فروشی ،هتل ،مسافرخانه،رستوران،پمپ بنزین،زائرسراها فست‌فود و ساندویچی‌ها، نانوایی‌ها، رستوران‌ و غذا بیرون‌برها و مراکز عمده‌فروشی مواد غذایی از واحدهای تحت شمول این طرح هستند. بهزادی هدف از اجرای این طرح، بهبود وضعیت بهداشت محیط، به ویژه رعایت اصول بهداشت فردی، بهداشت مواد غذایی و کاهش نواقص بحرانی در صنوف جهت فراهم نمودن شرایط و محیط سالم در ایام نوروز خبرداد. رییس مرکز بهداشت و درمان شهرستان میناب تاکید کرد: طرح تحول نظام سلامت در بهداشت محیط با رویکرد تشدید نظارت بر صنوف حساس از برنامه‌های مهمی است که در راستا رفع مشکلات بهداشت محیط در سطح شهرها و روستاهای شهرستان اجرایی می شود. وی ابراز داشت:بر اساس این طرح تمامی متصدیان و شاغلان در مراکز عرضه‌کننده مواد غذایی و صنوف حساس باید نسبت به دریافت کارت سلامت اقدام کنند. گفتنی است در اجرای این طرح اداره مرکز و بهداشت و درمان ،اداره صنعت ، معدن و تجارت ،اتاق اصناف ،نیروی انتظامی و قوه قضایی شهرستان میناب جهت رفاه حال شهروندان و میهمانان نوروزی تلاش می کنند.

مجله خبری آنامیس نیوز

 @anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گوجه فرنگی گلخانه ای در میناب

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:پنجشنبه 29 بهمن 1394-01:02 ب.ظ

برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای دربخش توکهور و هشتبندی مسئول جهاد کشاورزی بخش توکهور و هشتبندی گفت: برداشت محصول گوجه فرنگی از تنها گلخانه تولید این محصول دربخش توکهوروهشتبندی شهرستان مینابآغاز شد به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بندرعباس، رحمت الله عباسی پیش بینی کرد ۲۰۰ تن محصول سالم از ۸ هزار متر زیر کشت این گلخانه برداشت شود. وی گفت: این میزان تولید نسبت به پارسال تفاوتی ندارد. مسئول جهاد کشاورزی توکهورهشتبندی افزود: محصول برداشتی علاوه بر ارسال به بازار داخلی هرمزگان به شهرهای بزرگ کشور نظیر تهران، اصفهان، تبریز و مشهد نیز ارسال می شود. 

مجله خبری آنامیس نیوز

 @anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آغاز تبلیغات انتخاباتی از امروز

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:پنجشنبه 29 بهمن 1394-10:13 ق.ظ

تبلیغات انتخاباتی از صبح امروز به صورت رسمی آغاز شد هرچقدر زمان برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس نزدیک تر می شود تنور انتخابات داغتر از روز قبل می شود، با اعلام نظر نهایی شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداهای معترض، آرایش های سیاسی دو جناح بزرگ اصلاح طلب و اصول گرا آشکار تر گردید. از نیمه شب گذشته تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی به صورت رسمی آغاز شده است، کاندیدا های دوجناح که از مدتها پیش خود را آماده کرده بودند با انتشار عکس ها و پوستر ها در سطح شهر چهره شهر های کشور را تغییر دادند. به گزارش تابناک، هر چند که در استفاده از بنر ها و پوستر های انتخاباتی محدودیت هایی وجود دارد اما گاهی در برخی از شهر ها بنر های تبلیغاتی با موضوعات مختلف و استفاده های تبلیغاتی به نفع یک کاندیدای خاص به چشم می خورد. مجله خبری آنامیس نیوز @anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ساخت ۱ درب حرم امامین عسکریین (ع) در هشتبندی میناب

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:پنجشنبه 29 بهمن 1394-09:59 ق.ظ

ساخت ۱ درب حرم امامان عسکریین(ع) در هشت بندی میناب معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری هرمزگان از ساخت یک درب حرم امامان عسکریین علیهم السلام در هشت بندی و توکهور در آینده نزدیک خبر داد. به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب، علی رئوفی معاو ن توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار هرمزگان در این رابطه افزود : بعد از مشورتی که با حضرت آیت الله رئوفی و حجت الاسلام بارانی امام جمعه در خصوص ساخت یکی از درب های حرم امامین شرفین عسکریین علیهم السلام در هشت بندی و توکهور صورت گرفت و با نظر مساعد آنها موضوع احداث یکی از درب ها در جلسه ای که با حضور دکتر جاسم جادری استاندار هرمزگان ، سید رضا موسی رئیس ستاد باز سازی عتبات و عالیات استان هرمزگان و اینجانب در دفتر استاندار برگزار گردید مطرح شد . رئوفی در ادامه افزود: در این جلسه قرار شد ۴ درب حرم امامین عسکریین علیه السلام و ۴ درب حرم امام زاده جلیل القدر سید محمددر شهر بلد عراق در استان هرمزگان ساخته شود که با درخواست ساخت یکی از ۴ درب حرم امامین شرفین عسکرین علیه السلام در هشت بندی و توکهور موافقت شد و به تصویب رسید. وی در همین رابطه اضافه کر د : مردم مومن و ولایی شهر های میناب ، حاجی آباد ، کیش ، بندر عباس نیز هر کدام میزبان ساخت یکی از درب های حرم های مطهر خواهند بود و میزبانی مردم چند شهر دیگر نیز اعلام می گردد. رئیس مرکز ستاد بازسازی عتبات و عالیات استانداری هرمزگان در ادامه افزود : احداث این درب در هشت بندی به زودی با جانمایی مکان آن توسط استاد کاران و مسئولان محلی آغاز خواهد شد. مسئول پشتیبانی ستاد انتخابات استان هرمزگان در ادامه بیان داشت: استادکاران ، نجاران ، قلم زن و طلا کاران برای ساخت درب حرم از شیراز و اصفهان به هشت بندی خواهند آمد. رئیس شورای فرهنگی استانداری هرمزگان در خصوص هزینه ساخت این درب خاطر نشان کرد :ساخت هر درب ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که با مشارکت مردم ولایی منطقه هزینه ساخت آن تامین خواهد شد و در طی یک سال ساخته می شود. معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری هرمزگان در ادامه خاطر نشان کرد: هماهنگی های لازم برای ساخت این درب با حضرت آیت الله رئوفی ، حجت الاسلام بارانی امام جمعه ، رستم خاکساری رئیس شورا و شهردار هشت بندی صورت پذیرفته و حاج ابوذر مسلمی به عنوان نماینده بازسازی عتبات و عالیات در منطقه معرفی شده است . شایان ذکر نرجس خاتون مادر امام زمان علیه السلام و حکیمه عمه امام زمان علیه السلام نیز در این حرم دفن شده اند. اطلاعات تکمیلی در این باره متعاقباً اعلام می گردد.

 مجله خبری آنامیس نیوز

 @anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

افتتاح فروشگاه اتکا در میناب

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:چهارشنبه 28 بهمن 1394-07:59 ق.ظ

فروشگاه زنجیره ای اتکا در میناب افتتاح شد فروشگاه زنجیره ای اتکا شعبه شهید رحیمی در راستای ارائه خدمات مطلوب از طریق عرضه کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب به مردم در شهرستان میناب افتتاح شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب، دقایقی پیش فروشگاه رنجیره ای اتکا با حضور حجت الاسلام معتمدی فر،سرهنگ حبیب الله سهرابی، وفایی نژادمدیر عامل فروشگاه های زنجیره ای کشور،فرماندهی انتظامی ، ،رییس اداره صنعت و معدن و معاون سیاسی امنیتی فرمانداری میناب و جمعی از مسئولین شهرستانی در میناب افتتاح شد. وفایی نژاد مدیر عامل فروشگاه های زنجیره ای کشور در حاشیه آئین افتتاح فروشگاه زنجیره ای اتکا شعبه شهید رحیمی شهرستان میناب یکی از مهم‌ترین اهداف توسعه فروشگاه‌های رفاه در کشور را اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم از طریق عرضه کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب به مردم عنوان کرد. وی در ادامه با اشاره به اینکه عرضه کالای ایرانی با کیفیت ضمن ایجاد رضایتمندی برای مشتریان، نقش مؤثری در کمک به اقتصاد ملی دارد افزود: فروشگاه های زنجیره ای استانداردهای کالا و امنیت غذایی و مروج مصرف تولید داخل می باشند. وفایی نژاد اظهار داشت: فروشگاه های زنجیره ای در راستای ارائه خدمات خرسند ساز ،سازمان اتکا با همکاری سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح خدماتی از قبیل ادامه روند تخفیف ۲۵ درصد اقلام سوپری،اعلام کالابرگ در ماه مبارک رمضان،افزایش تعداد اقساط لوازم خانگی از ۱۰ به ۲۴ قسط با ارائه ۵ هزار قلم کالا به نیروهای مسلح،بازنشستگان و مستمری بگیران و وظیفه بگیران ارائه می شود. در ادامه حجت الاسلام والمسلمین معتمدی فر نیز در آیین افتتاح فروشگاه زنجیره ای اتکا در شهرستان میناب گفت: انتظار می‌رود با راه اندازی فروشگاه رفاه شاهد خدمات‌دهی خوبی به مردم این شهرستان باشیم. وی افزود: اقتصاد مقاومتی یکی از محورهای مهمی است که رهبر معظم انقلاب به منظور رشد و توسعه اقتصاد داخلی به آن تأکید دارند و در این راستا مصرف کالاهای ایرانی از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی باشد. خطیب جمعه میناب خاطر نشان کرد: مجموعه فروشگاه زنجیره ای اتکا شعبه شهید رحیمی میناب در محیطی مناسب و کم نظیر، امکان خرید مطلوب، با کیفیت و قیمت مناسب را برای خانواده ها فراهم کرده و در عین حال با جذب تولیدات داخلی ارتقای ظرفیت های اجتماعی شهر میناب نیز به همراه دارد. در حاشیه مراسم افتتاحیه فروشگاه اتکای میناب از خدمات و پیگیری های سرهنگ حبیب الله سهرابی در راستای راه اندازی فروشگاه زنجیره ای اتکا در این شهرستان تقدیر بعمل آمد.

مجله خبری آنامیس نیوز

@anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پرداخت وام پرورش میگو

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-10:51 ب.ظ

پرداخت وام پرورش میگو به مددجویان کمیته امداد میناب مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان میناب گفت: از ابتدای سال تا کنون ۶ فقره وام کارفرمایی برای راه اندازی طرح های پرورش میگو به مددجویان کمیته امداد پرداخت شده است. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بندرعباس، محمود جاودان وام پرداختی به هر مددجو را ۷۰ میلیون تومان عنوان کرد. وی افزود: این مددجویان بهره برداری از حوضچه های پرورش میگو را آغاز کردند. مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان میناب گفت: میگوهای برداشتی از نوع "وانامی" بوده که مقداری از آن برای لارو گیری به شهرستان سیریک ارسال می شود. جاودان افزود: مقداری از میگوهای برداشت شده به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود. وی گفت: حوضچه های پرورش میگو برای اشتغال و توانمندسازی مددجویان در روستای تیاب از توابع شهر میناب ایجاد شده است. جاودان افزود: هم اکنون زمینه اشتغال ۲۸ مددجو در ۱۰ طرح پرورش میگو در شهرستان میناب ایجاد شده است.

مجله خبری آنامیس نیوز

@anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پایان کشت کلم بهاره در هشتبندی میناب

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-10:45 ب.ظ

پایان کشت کلم بهاره در توکهور و هشتبندی کشت کلم بهاره در ۱۵۰ هکتار از مزارع کشاورزی بخش توکهور و هشتبندی شهرستان میناب پایان یافت. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بندرعباس؛ مسئول جهاد کشاورزی بخش توکهور هشتبندی میناب پیشبینی کرد در فروردین سال آینده ۱۵ هزار تن کلم بهاره در هشتبندی برداشت شود که نسبت به پارسال، صددرصد افزایش یافته است. رحمت الله عباسی گفت: کلم های کشت شده از نوع کلم گل، کلم پیچ و کلم قرمز است. عباسی همچنین افزود: کلم های تولیدی علاوه بر بازار داخلی استان هرمزگان به شهرهای بزرگ ایران و کشور های حوزه خلیج فارس صادر می شود.

مجله خبری آنامیس نیوز

@anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پنجمین جشنواره شعر نماز

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-02:50 ب.ظ

پنجمین جشنواره شعر نماز امروز ۲۷ بهمن پنجمین جشنواره شعر نماز و سومین مسابقه خاطره نویسی نماز در سالن اجتماعات دانشکده فنی آیت الله خامنه ای میناب با حضور شاعران مطرح استانی و شهرستانی در جمع هنرمندان ، فرهنگیان ، دانش آموزان وطلاب حوزه علمیه امام علی (ع) میناب برگزار شد .

مجله خبری آنامیس نیوز

@anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

محمد امین درویشی

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-02:49 ب.ظ

قرار گرفتن بازیکن محبوب مینابی تیم گسترش فولاد تبریز در تیم منتخب هفته رو به این بازیکن تبریک عرض می کنیم و آرزوی موفقیت روز افزون را برای او داریم .

مجله خبری آنامیس نیوز

@anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

من جهله ۵۰۰۰ سال دارم قسمت سوم

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-10:20 ق.ظ

من جهله ۵۰۰۰ سال دارم (قسمت سوم) ... ت هاون سنی رواج داشت، مفرش دوزی در بیش از ۱۰نوع رایج بود، چاقوسازی سنتی در این دیار رونق داشت. ریز بافی در میناب به سبکی هنرمندانه تبدیل‌شده بود. اما امروز قوری گیر و دمکش و صنایع دیگری که از پارچه‌های دورریختنی خانه‌ها را تزئین می‌کرد، می‌روند تا به حافظه تاریخی سپرده شوند. به‌راستی راه احیا دوباره آن‌ها چیست ؟ ذاکری زاده، کهن‌سال مینابی که در عرصه صنایع‌دستی هنر «ریز بافی» فعالیت دارد عشق و علاقه را مهمترین شرط در کسب مهارت این هنر مغفول مانده عنوان کرد و به خبرنگار مهر گفت: هنر ریز بافی، صنعتی کهن بوده که باوجود ماشینی شدن و مرگ نخل‌ها طرفداران خود را ازدست‌داده و رو به فراموشی است. ذاکری زاده اظهارداشت: زمان‌های قدیم برای فروش صنایع‌دستی از قبیل ریز، تولک، سوپ، پروند، پری و حصیر باید کیلومترها مسافت با پای پیاده تا مرکز شهر می‌رفتیم تا بتوانیم محصول خود را به فروش رسانده و مخارج زندگی را تأمین کنیم اما امروزه با ماشینی شدن صنعت و جایگزینی آن در جامعه افراد دیگر مایل به فعالیت در صنایع‌دستی و بومی شهرستان خود نیستند. «جهله» مشتری ندارد علی رحیمی صنعتگر هرمزگانی می‌گوید: در حال حاضر مشتری چندانی برای جهله هایی که ساخته می‌شود، وجود ندارد و به‌ندرت کسی برای خرید این سفال‌ها مراجعه می‌کند. در گذشته خریداران برای تهیه جهله یک هفته در نوبت قرار می‌گرفتند ولی امروز نبود بازار فروش جهله، موجب بی‌رغبتی جوانان برای فراگیری این صنعت دیرینه شده است. نادر کمالی استاد دانشگاه هرمزگان معتقد است: بانوان هرمزگان یک ماه وقت خود را برای هنر «خوس دوزی» گذاشته و لباس‌های محلی را با نوارهای نقره‌ای‌رنگی (خوس) که از لابه‌لای پارچه توری گذرانده شده‌اند، تزیین می‌کنند. به گفته کمالی این زنان هنرمند پس از یک ماه به‌جای آن‌که دستمزدی عادلانه برای تلاشی هنرمندانه دریافت کنند، مبلغی ناچیز به دستشان می‌رسد و انگیزه خود را به‌تدریج از دست می‌دهند. کمالی خاطرنشان می‌کند: برای بهبود وضعیت صنایع‌دستی باید دانشگاه وارد عرصه شده و به تربیت دانشجویان توانمند و کارآمد در تولید و فروش بپردازد اما دانشگاه نیز بر پرورش دانشجویان رشته های نظری متمرکزشده است. مواردی که گفته شد تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که موجب فراموشی هنرهای دستی این دیار شده است. مصوبات دولت روی زمین ماند هنوز یادمان نرفته که در سفر دوم دولت دهم به هرمزگان سه مصوبه برای احیای صنایع‌دستی و حفظ میراث فرهنگی داشتیم به‌راستی از آن سه مصوبه کدام اجرایی شد؟ شاید بد نباشد نگاهی دوباره به اساسنامه صنایع‌دستی مصوب ۱۳۸۳ بیندازیم که در ماده سه آن وظایف این سازمان را به‌روشنی بیان کرده است. در این اساسنامه اشاره‌شده: طراحی نظام جامع آموزش و تربیت نیروی انسانی موردنیاز صنایع‌دستی با بهره‌مندی از فناوری‌های نوین و هماهنگی و برنامه‌ریزی برای ارتقای دانش و مهارت صنعتگران و هنرمندان و ایجاد هماهنگی لازم بین آن‌ها به‌منظور افزایش اثربخشی این خدمات جزئی از وظایف نهاد است. همچنین برپایی المپیادهای تخصصی صنایع‌دستی،فراهم آوردن بستر لازم به‌منظور ایجاد ارتباط مؤثر میان دانشگاه‌ها و مراکز علمی - تحقیقاتی کشور با تولیدکنندگان صنایع‌دستی، برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و نظارت بر امر تأسیس شرکت‌های نمایشگاهی تخصصی صنایع‌دستی توسط تعاونی‌های بخش خصوصی، انجام مطالعات لازم در خصوص چگونگی گسترش حضور مؤثر در بازارهای جهانی به‌منظور افزایش سهم ایران در این بازارها، همکاری برای برقراری ارتباطات و مبادلات علمی، فرهنگی و فنی با مراکز ذی‌ربط در عرصه بین‌المللی، همکاری با دستگاه‌های فعال در روابط بین‌الملل برای توسعه و رشد صنایع‌دستی کشور با هماهنگی مراجع ذی‌ربط بخشی از این وظایف است که تحقق آن‌ها می‌تواند صنایع‌دستی ایران و هرمزگان را از رکود به مسیر احیا هدایت کند. مجله خبری آنامیس نیوز @anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

من جهله ۵۰۰۰ سال دارم قسمت دوم

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-10:19 ق.ظ

من جهله ۵۰۰۰ سال دارم ...(قسمت دوم ) و تحول بزرگی در این صنعت به وجود آورده است. سفالگری، جهله سازی، حصیربافی، رودوزی‌های سنتی، برقع دوزی، عبا بافی و چادرشب بافی، مهم‌ترین صنایع‌دستی شهرستان میناب و روستاهای اطراف بشمار می‌رود. شیوه سفالگری در میناب باستانی است و فرآیند تولید سفال این منطقه مشابهت کمتری نسبت به سایر مناطق دارد. شاید شاخص‌ترین این نظریه همان بدوی بودن شیوه تولید، طرح‌ها،نقوش و فرم‌های آن است؛ ازاین‌رو هرروز ازنقطه‌نظر بازار و فروش در شرایط وخیم‌تری قرار می‌گیرد و دیگرکسی به‌خصوص جوان‌ترها تمایل به تولید این فرآورده نشان نمی‌دهد. استفاده کاربردی از آن امروزه با توجه پیشرفت و تغییر در نوع زندگی مردم، ورود یخچال و...، به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته و خریداران آن بسیار اندک هستند و امروزه خریداران شهری بیشتر به‌منظور تزیینی از آن استفاده می‌کنند. چادر شب بافی؛ هنری که در یادها ماند نام هنر: چادر شب بافی شهر زادگاه هنر: کلیبی و سرریگان از توابع میناب، و روستاهای سیروئیه، احمدیه و فارقان قدمت: چادر شب بافی از هزار سال قبل در میان مردم شرق استان هرمزگان رواج داشته است. هنرمندان به نام این عرصه: زنان هرمزگانی وضعیت فعلی این هنر در استان: فراموش‌شده است علل رکود و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی احیا: بی‌توجهی به هنرهای دستی و عدم ارائه تسهیلات برای رونق کار ارائه راهکارهای حفظ و احیاء: تغییر کاربری و ارائه آموزش به علاقه‌مندان احیا هنرهای صنایع دستی اولویت میراث فرهنگی است میراث فرهنگی برجسته‌ترین سند ملی هویت تاریخی یک ملت است و می‌تواند در عرصه بین‌المللی در تبادل فرهنگ و افکار مؤثر باشد. وی افزود: برای احیای صنایع‌دستی از چندی قبل در معبد هندوهای بندرعباس مکانی را برای آموزش و عرضه هنرهای تودوزی دایر کرده‌ایم و امیدواریم گامی برای احیا و توسعه هنرهای سنتی هرمزگان برداریم. ضیایی ادامه داد: ایجاد خانه‌های صنایع‌دستی و گسترش آن‌ها در دستور کار بوده و هدف از تشکیل خانه‌های صنایع‌دستی ترویج و برنامه‌ریزی برای حمایت از تولید، بسترسازی برای افزایش تولید، کارآفرینی، حمایت از نوآوری و خلاقیت افراد، کمک به اقتصاد محلی و عرضه صنایع‌دستی است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان در ادامه به برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در خیابان طلوع بندرعباس اشاره کرد و اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی در جذب گردشگر و توسعه رشته های مختلف صنایع‌دستی اثرگذار است. خانه های صنایع دستی در روستاها و شهرهای هرمزگان راه اندازی شد معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان به خبرنگار مهر گفت: تاکنون صنایعی مثل جهله سازی، عبا بافی و حضایه بافی که رو به فراموشی می‌رفت احیا شده‌اند. سهراب بناوند افزود: اعطای تسهیلات کم‌بهره و بیمه فعالان این عرصه از جمله راهکارهایی است که برای احیای صنایع‌دستی استان در دستور کار قرار داشته و دارد. وی با اشاره به دایر کردن خانه‌های صنایع‌دستی در مناطق مختلف استان اظهار داشت: در حسنلنگی، بندرکنگ خانه صنایع‌دستی ایجادشده و در سیریک نیز به‌زودی این خانه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. همچنین سه خانه صنایع‌دستی با هماهنگی شهرداری‌ها و شوراهای شهر در مناطق بشاگرد قلعه قاضی و کوشا به‌زودی ایجاد می‌شود. بناوند به بحث توسعه فرهنگی اشاره کرد و گفت: هدف از احیا صنایع‌دستی تنها درآمدزایی نیست بلکه ترویج این صنعت به معنای ترویج فرهنگ این دیار است. شما در کمتر مراسم ازدواج در استان شاهد پوشش غیر محلی بانوان هستید. این موضوع نشان‌دهنده توسعه فرهنگ سنتی است. معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان گفت: تاکنون دو اثر صنایع‌دستی استان شامل اورنی (شال) و گلیم شیرکی پیچ با تلاش دو بانوی هنرمند هرمزگانی مهر اصالت یونسکو دریافت کرده‌اند و ۸اثر (گلابتون دوزی، خوس بافی، جهله سازی و....) هم ثبت معنوی شده‌اند. ۱۴ اثر هم در رشته های گلابتون، گلیم، چرم و ساز سنتی برای دریافت مهر اصالت ملی در شیراز مورد داوری قرار خواهند گرفت. سهراب بناوند بازاریابی و توسعه صادرات را یکی دیگر از راهکارها قلمداد کرد و یادآور شد: بر اساس اعلام رسمی گمرک مرکزی تنها در هفت‌ماهه امسال بیش از ۹۰۷هزار دلار صنایع‌دستی استان به کشورهای مختلف صادرشده است که البته به جرات می‌توان گفت این رقم به دو میلیون دلار می‌رسد چراکه صادرات چمدانی و همراه مسافر و گاه ته لنجی در آمار گمرک محاسبه نمی‌شود. راه احیا دوباره هنرهای فراموش شده چیست؟ بنابراین گزارش بیش از ۶۴هزار نفر در رشته های مختلف صنایع‌دستی در هرمزگان فعالیت دارند اما تنها یک‌چهارم صنایع‌دستی هرمزگان احیاشده است. البته به دلایل مختلف شاهد افول صنایع‌دستی هستیم. در فین هرمزگان ساخ... @anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

من جهله ۵۰۰۰ سال دارم قسمت اول

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-10:02 ق.ظ

من «جهله» ۵۰۰۰ سال دارم/ «آب‌سردکن» عصر باستان مشتری ندارد

( قسمت اول )

نامش «جهله» است و با قدمتی پنج‌هزارساله حالا مشتری ندارد، ردپایش را می‌توان از آفریقا تا آسیا گرفت،؛ یادگار سفال باستان در ایران‌زمین، خودش یک‌پا «آب‌سردکن» بوده است. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هرمزگان را باید بهشت صنایع‌دستی خواند؛ روزگاری زنان این دیار هنرمندانه زندگی را به صحنه هنرنمایی خود تبدیل می‌کردند. این خطه با توجه به بافت سنتی، آداب‌ورسوم خاص و فرهنگی غنی و ریشه‌دار از قدیم‌الایام بخش مهمی از انواع صنایع‌دستی را در خود جای‌داده است. در یک‌کلام صنایع‌دستی بخشی از فرهنگ و سنت مردمان این دیار است. صنعتی که بیش از سه هزار و ۵۰۰ سال قدمت دارد. صنایع‌دستی و سنتی هرمزگان در چند بخش قابل‌تقسیم است. صنایع سفالی مثل جهله، گراشی، گلدان، قلیان، سرقلیان، اسفند سوز درباز و قفسی «گشته سوز»، صنایع حصیری برگرفته از درخت خرما مثل تک (حصیر)، درپوش کوزه، سپ(سینی پهن)، کفه (ظرف نگهداری نان)، پروند، سوند، سوتک، سوت (سبد کوچک و بزرگ)، دره زیر، پری، سر تک، بادبزن، دوزیا چیلک (طناب)، دمکش و سواس و صنایع بافتنی مانند قالی افشار، جاجیم، گبه، انواع گلیم، خورجین، خرسک، جوال، رکد و سفره‌های آردی، حضایه بافی. صنایع تزیینی مثل گلابتون دوزی، شک دوزی، شیریکی پیچ، خوس دوزی، بادوله دوزی، کلاه دوزی و رودوزیهای سنتی نیز از جمله مهمترین رشته های صنایع‌دستی این منطقه و جزو لاینفک پوشش بومی زنان و دختران منطقه است. صنایع‌دستی دریایی (محصولات صدفی) نیز شامل انواع مجسمه، تابلو نقش برجسته، آویز، پرده و زیورآلات، گرگور سازی، توربافی و... می‌شود. آمار متفاوت و متناقضی از حیات تعداد رشته های هنرهای دستی ارائه می‌شود؛ از ۲۵۰ رشته اکنون شاید تنها کمتر از ۴۰ رشته هنرهای سنتی هرمزگان در هوای هنر تنفس می‌کنند و شرایط به‌گونه‌ای است که غبار فراموشی بخش اعظمی از هنر دستی این دیار را در برگرفته است. بازار صنایع‌دستی هم رونق چندانی در هرمزگان ندارد. شاید به این دلیل که وسایل مدرن امروزی جای هنرهای سنتی را پرکرده و چمدان گردشگر داخلی در بندرعباس و شهرهای دیگر را وسایل چینی پر می‌کند. میناب و رودان مهد ساخت انواع صنایع سفالی و حصیری و تزیینی لباس بوده، حاجی‌آباد در صنایع بافتنی حرف اول را می‌زند و شهرستان‌های غرب مثل بندرلنگه و البته بندرعباس هنرهای سنتی دریایی و تزیینی را در خود جای‌داده‌اند. ساخت جهله، عبا بافی و چادر شب بافی صنایع دستی در حال فراموشی هستند. دو کارگاه جهله سازی و یک کارگاه چادر شب دوزی و یک کارگاه عبا بافی در استان وجود دارد. همچنین حضایه یکی از رشته های رودوزی در حاشیه لباس‌های محلی و منسوخ شده بود که مجدد با حمایت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان احیا شد. سفال میناب؛ یادگار سفال باستان نام هنر: جهله سازی قدمت: پنج هزار سال شهر زادگاه هنر: شهوار میناب معرفی کوتاه هنر: جهله یا همان کوزه آبخوری باقاعده کروی و غیر ایستا، در حال حاضر تنها در این منطقه از کشور (میناب) تولید می‌شود. نمونه‌هایی از این فرم خاص در کشورهای واقع در شرق آفریقا مشاهده‌شده است. این کوزه با توجه به ویژگی، فرم خاص و سایر مواد افزودنی موجود در گل سفال (خاکستر)، در خنک نگه‌داشتن آب کارایی خارق‌العاده‌ای دارد، جهله قرن‌ها فرم باستانی خود را حفظ کرده و همواره موردتوجه و علاقه یونسکو نیز بوده است. هنرمندان به نام این عرصه: مردان مینابی وضعیت فعلی این هنر در استان: فراموش‌شده است علل رکود و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی احیا: بی‌توجهی به بازار سوغاتی استان ارائه راهکارهای حفظ و احیاء: تغییر کاربری و ارائه آموزش به علاقه‌مندان سفالگری، پس از حصیر بافی، کهن‌ترین صنعت دستی است زیرا قدیمی‌ترین سفالینه‌ای که تاکنون شناخته شده و در آفریقای شرقی به‌دست‌آمده، از پایه سبدی ساخته شده است که روی آنرا گل پوشانده و پخته‌اند. پژوهش‌های باستان‌شناسی در هرمزگان نشان می‌دهد، پیشینه ساخت و وجود کوره‌هایی برای پخت سفال منطقه به هزاره سوم پ.م (۵ هزار سال قبل) می‌رسد، طی دو فصل بررسی و شناسایی باستان‌شناسی در شهرستان میناب و یک‌فصل کاوش باستان‌شناسی در شهرستان رودان، آثار به‌دست‌آمده در این منطقه، ابزار و ادوات این رشته، چرخ سفالگری که با دست به حرکت درمی‌آید و... بیانگر قدمت سفالگری این خطه است. در شش هزار سال پیش از میلاد مسیح، نخستین نشانه‌های استفاده از کوره در صنعت سفالگری دیده می‌شود و باز یافته‌ها حاکی است در سه هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح، چرخ سفالگری ساده‌ای که با دست حرکت می‌کرده و هم‌اینک نیز استفاده از آن در روستاهای شهوار (از توابع میناب) و کل پورگان (از توابع سراوان) رایج است به خدمت سفالگران درآمده ...

@anamisnews

مجله خبری آنامیس نیوز
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ائتلاف‌ بزرگ اصولگرایان

نویسنده :آنامیس نیوز
تاریخ:سه شنبه 27 بهمن 1394-09:26 ق.ظ

بنابر اعلام ائتلاف‌ اصولگرایان کشور لیست ائتلاف‌ بزرگ اصولگرایان در ۱۰۸ حوزه انتخابیه با اسامی افراد مشخص شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم گروه استان‌ها، دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند‌ماه امسال برای انتخاب 290 نماینده ملت در 207 حوزه انتخابیه برگزار خواهد شد.

نامزد‌های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از 29 بهمن‌ماه (پنج‌شنبه هفته جاری) تا ساعت 8 صبح 6 اسفندماه (پنج‌شنبه هفته آینده) می‌توانند به تبلیغ انتخاباتی بپردازند.

به گزارش تسنیم، بنا بر اعلام ائتلاف‌ اصولگرایان کشور، لیست ائتلاف‌ بزرگ اصولگرایان در 108 حوزه انتخابیه کشور با اسامی افراد مشخص شد.

استان هرمزگان حوزه انتخابیه بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر: هاشمی تختی، محمد عاشوری

حوزه انتخابیه بندرلنگه و بستک و پارسیان: احمد جباری

حوزه انتخابیه میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد: عبد الکریم هاشمی

مجله خبری آنامیس نیوز @Anamisnews
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  


Admin Logo
themebox Logo